Planovaná štěňata

Štěňátkoa se narodila 24. 5. 2015 v poměru 5 kluků a 3 holčičky :)

Proč štěně s PP...

Vážení zájemci o štěňátka, pro své dobro si prosím přečtěte tento článek z odborného časopisu.
 
 
 
1. příslušnost k plemeni
Pořídíte-li si psa bez PP, vydávaného za určité plemeno, nikdy nemáte jistotu, že vám z něj vytoužený představitel plemene opravdu vyroste. Až příliš často se stává, že lidé vydají nemalou několikatisícovou částku za voříška neznámého původu. Většina ho jistě bude mít ráda i tak (i když nejeden takový "omyl" skončí v útulku nebo vyhozený na ulici), ale vydané peníze jim už nikdo nevrátí...
Argument proti: Osobně znám jeden případ, kdy došlo k nechtěnému nakrytí mezi jedinci dvou podobných plemen, a chovatel přesto fenu ve stejné říji nakryl také správným psem a nechal štěňatům vystavit PP. Poté, co štěňata trochu odrostla a bylo zjevné, že se jedná o křížence, se věc samozřejmě provalila a pomocí genetických testů bylo prokázáno otcovství, resp. že otcem není uvedený pes. Chovatel byl nucen všem majitelům štěňat vrátit pořizovací cenu štěněte a byl samozřejmě také potrestán chovatelským klubem. Jistě to není jediný případ, avšak přesto se jedná jen o ojedinělé vrhy.
Pokud by se toto stalo u psů bez PP, kde se dovoláte "spravedlnosti"?
 
2. původ
matka a dvě dcery - zjevná podobaPrůkaz původu psa je, jak sám název napovídá, dokladem o jeho původu. Obsahuje 4 generace předků daného jedince, většinou vč. jejich výstavních titulů a výsledků zdravotních zkoušek.
Pokud si vybírám psa opravdu odpovědně, pak mě zajímá nejen vzhled, ale také zdraví a povaha jeho předků, případně sourozenců z jiných vrhů. Bez PP nic z toho nezjistím. Pro ty, kdo vybírají psa pro výstavy a chov, je jistě zájem o předky, ev. sourozence štěněte samozřejmostí, ale mělo by to tak být i u těch, komu o výstavy a chov nejde. Chcete přece mít doma psa vybraného plemene, zdravého, se správnou povahou...
Argument proti: Ano, i v tomto případě může dojít k podvodu, ale není to vůbec jednoduché a ve skutečnosti je jen velmi málo pravděpodobné, že na takové psa narazíte. V případě pochybností lze rodičovství genetickými testy ověřit. 
 
3. zdraví
matka se synem Tento bod souvisí s předchozím, přesto bych se mu chtěla věnovat zvlášť. Každé plemeno je zatíženo určitými zdravotními problémy, které se týkají celé populace a s nimiž se chovatelé v čistokrevném chovu snaží bojovat. Asi nejznámější dědičnou chorobou, o které již slyšel každý, kdo měl se psy někdy něco do činění, je dysplazie kyčelního kloubu (DKK). Je ale celá řada dalších. Některá plemena trpí častěji hluchotou, jiná dysplazií loketního kloubu, luxací patelly, očními chorobami atd. atd.
 
Aby mohl být pes (fena) zařazen do chovu, musí absolvovat nejen "zhodnocení" exteriéru při výstavě či bonitaci - tedy ukázat, že je vzhledově opravdu typickým představitelem svého plemene, a prokázat své povahové vlastnosti, ale také podstoupit zdravotní testy. Proč? To jistě chápe každý zodpovědný chovatel - aby se minimalizovala pravděpodobnost, že bude přenášet na své potomky genetické vady. Všechny tyto "prověrky" - tedy vzhled, povaha a zdraví - u rodičů štěňat bez PP chybí, nebo v horším případě některá z nich nedopadla dobře. V chovu psů bez PP se velmi často používají jedinci s pozitivními nálezy, co se týká zdravotních zkoušek, se špatnou povahou či vadami exteriéru.
Argument proti: I psi s PP trpí dědičnými vadami! Ano, to je samozřejmě pravda, avšak nejsou dále pouštěni do chovu. Zodpovědným výběrem štěněte s PP však hrozbu těchto nemocí minimalizujete. 
Samozřejmě jako v každé lidské činnosti se i v čistokrevném chovu psů najdou podvodníci a nečestní lidé. Naštěstí ale podvádět v této oblasti není tak snadné a drtivá většina chovatelů se chová poctivě. Procento nepravostí je natolik malé, že lze v případě psa s PP mluvit o jistotě příslušnosti k plemeni, původu a zdraví předků.
 
 
 
Nejčastější pověry
1. Se psem s PP bych musel na výstavy.
To samozřejmě není pravda. K účasti na výstavách vás PP nijak nezavazuje.
2. Fena s PP by musela mít štěňata.
Ne, žádná fena nemusí mít štěňata, ani PP k tomu nezavazuje.
3. Pes s PP potřebuje zvláštní péči
Ne, pes s PP je stejný jako každý jiný. Nepotřebuje žádné zvláštní očkování oproti psům bez PP, ani žádnou dražší veterinární péči, ani žádné speciální krmivo... V těchto nárocích jsou si všichni psi rovní, jen u těch bez PP někteří majitelé méně hledí na kvalitní krmivo, jiná očkování než proti vzteklině atd. A veterinární péče se vzhledem k tomu, o čem jste se mohli dočíst výše, může u psa bez PP naopak prodražit, takže ve výsledku mnoho lidí peníze ušetřené při koupi psa postupně zaplatí u veterináře.
 
 
Zdroj: mazlicci.cz
Další článek na podobné téma najdete např. zde.